A majoránna sok házi asszony kedvenc fűszere, hiszen sültekhez, főzelékekhez, levesekhez és pörköltekhez is nagyon jól illik a sertéstől a csirkéig.
Jellegzetes lágy aromával, számos étel ízesítéséhez alkalmazható. Sok pozitív egészségügyi hatása van.
Gyógyászati célra a növény föld feletti virágos, leveles szárát hasznosítjuk, ami cserzőanyagokat, illóolajat (szabinént), flavonoidokat tartalmaz.
A majoránna azok közé a gyógynövények közé tartozik, amelyek szárítás után is megőrzik erejük nagy részét. Lehetőség szerint törekedjünk ara, hogy mégis inkább friss majoránnát használjunk, amely ízletesebb és több vitamint tartalnmaz. A szárított majoránna morzsolt levelei tovább megőrzik aromájukat, mint a majoránnaőrlemény.
A majoránna nagyon hatásos ízesítő kakukkfűvel, bazsalikommal, borssal és rozmaringgal keverve. Sok fűszerkeverékben is. A főzés elején csak a majoránna kis részét adjuk az ételhez. A maradékot tartogassuk a végére – a növény illatos összetevői így sokkal jobban kibontják aromájukat.
A salátaöntetek, a krumplileves, a húsos káposzta, a bableves, a grillezett húsok, a vadételek (szárnyasok is!) és minden paradicsomos mártás könnyebben emészthető és sokkal ízletesebb, ha adunk hozzá majoránnát. A majoránna az oregánó közeli rokona, de az oregánónak borsosabb az íze, az illata pedig szelídebb.
Gyomornyugtató tea – Gyomorrontás, puffadás és májpanaszok esetén segít a majoránna forrázata: 1 kávéskanál szárított vagy friss majoránnalevelet forrázzunk le 2,5 dl vízzel, majd hagyjuk állni 10 percig. Naponta 1-2 alkalommal igyunk meg lassan egy csésze forrázatot.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.