A kolin az agy kognitív működésének támogatója és az egészséges magzatkori idegrendszeri fejlődés elsődleges védelmezője.
Elősegíti a szellemi funkciók optimális és hosszútávú fenntartását, rehabilitációját és a várandósság során megelőzheti bizonyos idegrendszeri fejlődési rendellenességek kialakulását.
Miben előremutató a WTN Kolin krém, más kolint tartalmazó termékekhez képest?
- Komplex készítmény, amely a kolin több formáját is tartalmazza (Alfa-GPC, CDP-kolin L-kolin bitartarát, foszfatidilkolin), ezáltal biológiailag egy jóval teljesebb hatás érhető el, mintha csak egyfajta kolinforrást alkalmazna valaki.
- A termékben lévő Alfa-GPC (alfa-glicerofoszfokolin) képes áthatolni a vér-agy gáton (a többi kolinforma nem) és így rendkívül jó biohasznosulást, illetve hatékonyságot eredményez.
- A nagy önköltsége miatt ritkán alkalmazott citikolin (CDP-kolin) forma szintén hatékony támogatója a kognitív képességeknek, ám ezen felül kiegészítő hatásai az idegrendszeri működésre is pozitívan kihatnak. Biohasznosulása szintén kiváló, hasonló az Alfa-GPC-hez.
- A krém a WTN saját fejlesztésű ún. Aminoszorpciós Technológiával készült, ami új szintre emeli a hatóanyagok bőrbe jutását. Ezáltal növeli az adott termék hatékonyságát.
A bőr védő funkciónak kiiktatása felelősséggel is jár, ezért az alkalmazott segédanyagok kiváló minőségére is nagy hangsúlyt fektetünk (hiszen azok is bejuthatnak a szervezetbe). - Az alkalmazott segédanyagok (emulgeátorok, növényi olajok stb.) kiváló bőrhidratálást biztosítanak.
Fontos kiegészítés
A WTN Kolin krém hatékonyan működik együtt a WTN Omega-3 Ultra, a WTN Omega-3, de leghatékonyabban a WTN DHA termékkel.
A WTN Kolin krém főbb összetevői és azok hatásai:
Alfa-GPC (Alfa-glicerofoszfokolin)
Az alfa-GPC (alfa-glicerofoszfokolin) egy természetes kolintartalmú foszfolipid. Olyan kolin származék, amely könnyen átjut a vér-agy gáton, és gyorsan felszívódik. Úgy fejti ki hatását, hogy növeli az acetilkolin neurotranszmitter szintézisét és felszabadulását az agyban, vagyis részt vesz a memória funkciók működésében, a motiváció kialakulásában, a figyelem szabályozásában és a vázizom összehúzódásában. Biológiailag jobban hasznosul, mint más kolinszármazékok, és hatékonyan fokozza az acetilkolin neurotranszmitterek termelődését az agyban.
Az alfa-GPC bevitele számos más lehetséges előnnyel jár, mint pl.:
- javíthatja a memóriát és a tanulási képességet,
- az Alzheimer-kórban, illetve a hasonló kognitív funkcióvesztéssel járó állapotokban is jó hatással van az érintettek agyi működésének támogatására,
- sportolók számára is előnyös lehet, mert hozzájárulhat a fizikai teljesítmény fokozásához, és felelős az akciós potenciálért is, amely stimulálja az izmok összehúzódását,*
- javíthatja a vitalitást és a növelheti az erőnlétet, mivel segít az izmoknak az edzés utáni helyreállításban,
- növelheti a dopaminszintet is, ami jelentősen javítja az agy működését,
- fokozhatja a növekedési hormon termelését az emberi szervezetben.
*akciós potenciál: ha a sejtet nem éri inger, akkor az idegsejt (neuron) külső és belső felszíne között potenciálkülönbség van – belül negatív, kívül pozitív – ez nevezik nyugalmi potenciálnak. Ha a neuront inger éri, a membránpotenciál hirtelen megnövekszik – a membrán belseje pozitív irányba tolódik -, majd lecsökken. Ezt hívják akciós potenciálnak.
Citikoline (CDP-Choline)
A citikolin (CDP-kolin) egy természetes molekula, amely az agyunkban is képződik. Előanyaga és fontos építőeleme a szervezetünk számára fontos foszfatidilkolin és acetilkolin szintézisének. Így közvetve is szerepe van az agysejtmembránok létrehozásában, megfiatalításában, illetve az idegsejtek kommunikációjában és a memória visszahívásában.
Mindemellett a citikolin további fontos szerepeket is betölt, hiszen:
- hozzájárulhat a máj egészségének védelméhez és támogatásához, segíthet a májsejtek regenerálódásában és a májfunkciók optimalizálásában,
- neuroprotektív tulajdonságokkal rendelkezik, vagyis védelmet nyújthat az idegsejtek számára,
- szerepet játszhat az agyi funkciók helyreállításában és az idegsejtek regenerálódásában,
- növeli az agy aktivitását és az idegsejt mitokondriumok energiatermelését,
- vagyis szerepet játszhat a pozitív hangulat és motiváció támogatásában, mivel növelheti a dopaminszintet,
- szabályozza az idegsejtek közötti kapcsolatok hatékonyságát,
- szerepet játszik a sejtmembránok szintézisében,
- bizonyítottan lassítja a demencia romlását, szerepet játszik a memóriavesztés hatásainak enyhítésében,
- antioxidáns hatással is rendelkezik,
- képes serkenteni a glutation szintézist, és növelheti a glutation-reduktáz enzim aktivitását,
- sejtszinten javítja az idegi membrán általános integritását.
Foszfatidilkolin (GMO mentes napraforgóból)
A foszfolipidek közül a foszfatidilkolin a második legfontosabb az emberi szervezetben. Gyakorlatilag mindenhol jelen van, ugyanis a sejtmembránok építőköve.
Megjegyzés: a foszfatidilkolinból Alfa-GPC képződik (ha a molekulában lévő két zsírsavlánc leválik róla).
Bár a foszfatidilkolint hagyományosan az agy egészségének támogatására használják, de emellett:
- támogatja májműködést, segíthet a máj helyreállításában, regenerálódásában és kordában tarthatja a koleszterinszintet,
- segíthet a zsírok anyagcseréjének szabályozásában, és a sejtek membránjainak építőköveként elősegítheti a zsírok emulgeálását és lebontását,
- növelheti az acetilkolin neurotranszmitter szintjét az agyban,
- közreműködik a máj helyreállításában, a gyógyszerek mellékhatásának kivédésében,
- enyhítheti a fekélyes vastagbélgyulladás tüneteit, hozzájárulhat az epekő feloldásához
- szerepet játszhat az emésztési folyamatokban és a bélrendszer egészségének fenntartásában, elősegítheti az epesav termelését,
- támogathatja a bőr hidratáltságát és rugalmasságát a sejtek membránjainak építőanyaga révén.
Kolin Bitartarát
A kolin bitartarát formát gyakran használják a kolin pótlására és az agyi funkciók támogatására, az alábbi előnyös tulajdonságai miatt:
- segíthet a kognitív teljesítmény javításában és az agy egészségének támogatásában,
- a máj egészségének támogatásában is fontos tápanyag,
- segíthet az epesavak termelésében, a máj zsírok lebontásában, a koleszterinszint csökkentésében,
- közreműködhet az izmok hatékonyabb működésében is.
A kolin szerepe a várandósságban
Úgy véljük, hogy minden várandós édesanyáknak kínált multivitamin típusú termékben a kolinnak egyszerűen kötelező lenne jelen lennie. Ugyanis a magzat fejlődése során a sejtosztódás rendkívüli gyorsasággal folyik, és az új sejtekhez nagyon sok kolinra van szükség.
Azok a terhesvitaminok, amelyek nem tartalmaznak kolint, azok ebből a szempontból veszélyeztetik a magzat egészséges fejlődését. Ismerve a különböző gyártói hozzáállásokat ez sajnos nem meglepő. Mi azt javasoljuk, hogy az édesanyák mindenképpen pótoljanak valamilyen formában kolint a babavárás időszaka alatt (a legjobb lenne táplálkozásból).
A kolinról
A kolin egy, a B-vitamin családba tartozó, alapvető fontosságú tápanyag, amely támogatja a máj és az agy működését, az idegrendszer és az izmok egészségét és a normális anyagcsere fenntartását. A sejtjeinknek szükségük van kolinra az optimális működésük megőrzéséhez, a neurotranszmitterek szintéziséhez és a sejtmembránok működéséhez. „Memóriavitaminnak” is nevezik, mert jelentős szerepet tölt be az agy és az idegsejtek működésében. A kolin az egészséges idegrendszeri működés kulcsszereplője is, mivel segít szabályozni a DNS termelését.
Kolin szükséges a szervezetünk által előállított acetilkolinhoz is, ami egy neurotranszmitter a szív- és érrendszer, a memória, a hangulat, és más agyi és idegrendszeri funkciók szabályozásában.
Intenzíven sportolók számára szintén fontos támogatást jelent, javítja ugyanis az izomsejtek közötti kommunikációt, ezáltal erősíti az állóképességet, illetve támogatja a zsírbontást is.
Szervezetünk bizonyos mértékben képes előállítani a kolint, ám a táplálékból bekerülő kolinnak is nagy szerepe lenne az optimális mennyiség eléréséhez. Ám az elmúlt évtizedek étkezési tendenciáiban (pl. vegetáriánus, vegán táplálkozás) háttérbe szorultak az olyan jelentős kolinforrások, mint a tojás, a máj és a vörös húsok. Ebből adódóan általában mindenkire az optimálisnál alacsonyabb kolin szint jellemző, pedig hiánya olyan problémákat okozhat, mint az idegrendszeri, izom- vagy májkárosodás, nem alkoholos eredetű zsírmáj vagy a várandós nők esetében, a magzatot érintő, akár velőcső záródási és egyéb fejlődési rendellenességek kialakulása.
Miért érdemes kolint pótolni?
Azért mert:
- elősegíti, hogy az agy minél hosszabban megőrizze egészséges állapotát és megfelelő működését,
- idegendszervédő hatása van, fokozza vagy csökkenti az idegsejtek közötti kapcsolatokat az optimális működés érdekében,
- „memóriavitamin”, vagyis erősíti a memóriát, támogatja az agyi funkciókat,
- támogatja az idegsejtek egészséges működését, a mitokondriumok – a sejtek energiatermelő központjának – egészségét,
- növeli a mentális energiát, elősegíti a tanulást, koncentrációt, és a kognitív teljesítményt,
- csökkenti az időskori memóriazavarok tüneteit, javítja a memóriafunkciót, verbális képességeket, fokozza az agy energiafelhasználását és az idegsejtmembránok újjáépülését,
- segíthet az időskori kognitív károsodások megelőzésében és kezelésében (pl. Alzheimer-kór, Parkinson-kór), szenilis demencia állapotok lassításában,
- jó eredménnyel segít a stroke, agyvérzés, agyi ischemia kiegészítő kezelésében, fejsérülésekből származó kognitív zavarok kezelésében, agyvérzés utáni rehabilitáció támogatásában,
- növeli a pozitív hangulatért, motivációért felelős dopamin hormon szintet.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.