A borókabogyó igazából nem is bogyó, hanem a borókabokor fenyőtoboza. Ezekkel a bogyókkal évszázadok óta kezelnek különféle nehézségeket, ezen kívül fűszerként használják az európai, ezen kívül az indiai konyhában. A borókabogyó kivonatból gőzdesztillációval készítenek borókabogyó olajat, melynek számos jótékony hatása van.
Érett, sötétszínű bogyója 1-3 % illóolajat (terpinén-4-olt, pinént, szabinént) hordozhat magában, valamint flavonoidokat, katechin cseranyagokat, invert cukrokat, továbbá friss állapotban sok C-vitamint, aminek jelentős szegmense a szárítás alkalmával azonban elbomlik. Illóolaja, a termés forrázata, tinktúrája növeli a vese folyadékszűrő kompetenciáját, ezáltal vízhajtó hatású, vese-, ezen kívül epekőoldó, ezen kívül enyhe – többek között húgyúti -görcsoldó, valamint fertőtlenítő is. Mindazonáltal, nagyméretű mennyiségben irritálhatja a veséket, emiatt veseproblémák esetén kerülni szükséges a felhasználását, akárcsak terhesség alatt méhösszehúzó hatása okán.
Bedörzsölve serkenti a vérkeringést, méregteleníti a szervezetet, reumás, köszvényes, ezen kívül egyéb ízületi panaszokat jól lehet kezelni vele, fájdalomcsillapító, izomgörcsoldó hatású, effektíven javítja az ödémás állapotokat. Mivel szabályozza a faggyúmirigyek működését, a kozmetikában főként gyulladt, zsíros bőrre használják, de a narancsbőr ellen is hatásos anyagcsere-serkentő hatása révén. A seprű-, esetleg visszeres lábak ápolásához is alkalmazzák. A fájából kinyert kátrányát gyógyszappanok, kenőcsök, szeszes oldatokhoz adagolják.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.