A D VITAMIN HIÁNY SOK BETEGSÉGÉRT FELELŐS
A D vitamin egy nagyon szerteágazó hatással rendelkező vitamin és hormon. Feladata – a közhiedelemmel ellentétben – nem korlátozódik az egészséges csont anyagcseréjére. Egész szervezetet érintő hatásánál fogva befolyásolja az immunrendszer működését, sőt, a szív- és érrendszeri problémák, a daganatos megbetegedések és a cukorbetegség is összekapcsolható a D-vitaminhiánnyal. Míg régen azt hitték, hogy csak az angolkór kialakulásáért felelős, ma már tudjuk, hogy számos más betegséget is okozhat a tartósan alacsony D-vitamin szint.
A D-vitamin zsírban oldódó, elraktározódó vitamin, tehát szervezetünk eltárolja a májban és a zsírszövetben, így ha túlzott mennyiséget fogyasztunk belőlük, túladagolhatjuk magunkat, bár erről is eltérő vélemények vannak.
HOGYAN PÓTOLHATÓ A D VITAMIN?
A napfény tavasztól őszig gondoskodik a D-vitamin-szükségletünk akár 100 százalékáról, azonban a téli időszakban ez problémát jelenthet, mivel táplálkozás útján csak kisebb mennyiségű D vitaminhoz juthatunk hozzá. A szervezetünk számára szükséges mennyiséghez képest az élelmiszereinkben elenyésző a D-vitamin-tartalom (kivéve a halmáj olajak), tehát pusztán étkezéssel nem tudjuk fedezni a D-vitamin-szükségletünket.
Ahhoz, hogy a napfényhiányos hónapokban is támogassuk egészségünk optimális működését, szinte minden esetben szükséges a szájon át szedhető, koncentrált mennyiségű vitaminpótlás.
DRAG ZHUN, A HIMALÁJA KÜLÖNLEGES GYÓGYANYAGA
A Vita-D drag zhun-t, ismertebb nevén shilajitot vagy múmiót is tartalmaz. A drag zhun egy különleges ásványi szurok, melyről a széles körben végzett kutatások bebizonyították, hogy az egyik leggazdagabb ásványi anyagokat tartalmazó természetes anyag. 85 különböző ásványi anyag található benne. Színe fekete, anyaga egy gyantához hasonló, amelynek nyomelem-tartalma rendkívül gazdag.
Shilajit néven az indiai, múmió néven a mongol gyógyászat közkedvelt, ősi gyógyászati anyaga, amely tulajdonképpen a Himalája szikláiból csapódik ki. Színe fekete, anyaga egy gyantához hasonló, amelynek nyomelem-tartalma rendkívül gazdag.
A tibeti gyógyászat általános immunerősítőként, roboráló szerként és rejuvenációs – fiatalító – készítményekben használja, mert javítja az időskori vitalitást. Az egyik legfontosabb szer – többek között – a májproblémák kezelésére. Nagyon erős antioxidáns.
A nyugati kutatások szerint agyserkentő, szorongásoldó, gyulladáscsökkentő hatása van, továbbá jó hatású a kórosan alacsony lipidszintre, az alacsony vércukorszintre és fekélyellenes hatását is megfigyelték.
A feketés színű természetes anyagban humusz található, amely mintegy 6500 féle növény leülepedett maradékából áll, amelyek a hegység óriási súlya alatt összepréselődtek.
Gyógyhatása
Kutatások bebizonyították, hogy az egyik leggazdagabb tápanyagokat tartalmazó természetes anyagról van szó. Összesen 85 különböző ásványi anyag van benne, ilyen többek között a benzoésav, a hippurinsav, a kova, a vas, az antimon, különböző gyanták, a kalcium, a cink, a réz, a lítium, a magnézium, a mangán, a molibdén, a foszfor, a nátrium, vagy a stroncium. Általános immunerősítő, roboráló, időskori vitalitást fokozó készítmény. A Shilajit erős antioxidáns.
Az Indiai Gyógyszerkönyv (Indian Materia Medica, II. kötet 23. o.) kiemeli, hogy a Shilajit – a benne lévő kalciumnak és egyéb összetevőknek köszönhetően – hatékonyan részt vesz a csontok egészségének megőrzésében és a csontosodási folyamat elősegítésében, így változókorban lévő hölgyek számára egy tökéletes válsztás.
D VITAMIN – VITAMIN VAGY HORMON?
Bár vitaminként emlegetik, valójában hormon, mivel bőrünk a napsugárzás segítségével elő tudja állítani.
Ezzel ellentétben a vitaminok mindazokat az élettanilag fontos vegyületek, melyekre szüksége van a szervezetnek, de azokat nem képes előállítani.
MILYEN TÜNETEI VANNAK A D-VITAMIN-HIÁNYNAK?
A D-vitamin hiánya – sokszínűségéből adódóan – sokféle tünet formájában nyilvánulhat meg.
- Hajhullás
- Nehezen gyógyuló, gyakori légúti megbetegedés
- Fáradékonyság
- Gyakori betegség
- Depresszió
- Memóriazavar
- Könnyen romló fogak
- asztma
- a bőr sápadtsága
- fokozott hajlam a csonttörésre
- stb…
MENNYI D VITAMINRA VAN SZÜKSÉGE EGY FELNŐTTNEK VAGY GYEREKNEK?
A hazai ajánlások szerint a D3-vitamin biztonságos adagja felnőtt emberben napi 4000 NE. Különösen oda kell figyelnie azoknak erre, akik keveset tartózkodik a szabadban, például az ágyban fekvő betegeknek, valamint a túlsúlyosak vagy a csontritkulásban szenvedőknek.
Mivel magzati korban a D-vitamin-ellátottság az anya vitaminszintjével arányos, a várandósság alatt különösen fontos a megfelelő pótlása.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.