Barion Pixel

A datolya egy szuper jó gyümölcs

datolya palma
datolya pálma

A Közel-Keleten méltán népszerű gyümölcs nálunk jellemzően csupán a karácsony közeledtével szokott megjelenni a családi asztalokon, egész évben kapható, rengeteg ételhez felhasználható, valamint rendkívül egészséges is.

Fedezd fel a Datolya Varázslatos Világát!

Miért érdemes belevágnod a datolya fogyasztásába? A válasz egyszerű: az élet apró édes csodái mögött hatalmas jótékony hatások rejtőznek! Képzeld csak el: egyetlen harapás ebből az ínycsiklandó gyümölcsből magában hordozza a természet kincseit, tele vitaminnal és ásványi anyagokkal, amelyeknek szervezeted nap mint nap örül!

Egyetlen datolya megunhatatlan édes íze mellett számos jótékony hatással bír. Magas vitamintartalmával és ásványi anyagokban gazdag összetételével hozzájárul tested és lelked egyensúlyához. Tele van káliummal, kalciummal és magnéziummal, amelyek kulcsszerepet játszanak egészséged fenntartásában. A magas káliumtartalom csökkenti a koleszterinszintet, támogatja az idegrendszer megfelelő működését, míg a B6-vitamin segítségedre lehet a depresszió tüneteinek enyhítésében.

De ez még nem minden! A datolya gazdag vasforrás, így ideális választás a vas szintjének pótlására, különösen a vérszegénységben szenvedők számára. Az ásványi anyagoknak köszönhetően segíti a csontok erősítését, míg a vitamintartalom gondoskodik hajad és bőröd természetes szépségéről.

Nincs többé unalmas nassolás! Merülj el a datolya különleges világában, és tapasztald meg, hogyan varázsolja el mindennapjaidat az élet apró, édes ajándéka!

Ha kedvet kaptál hozzá akkor, alábbi kiszerelésekben hozzájutsz nálunk most a datolyádhoz:

500g-s
1000g-s (1kg)

és az igen népszerű:
10 kilós kiszerelésű

Datolya a konyhában

Milyet vegyünk, hogyan tároljuk?

Ha olyan szerencsénk van, hogy friss, érett datolyát tudunk venni, abban az esetben vásárláskor figyeljünk arra, hogy egyforma nagyságú, fényes héjú, száraz, foltoktól mentes gyümölcsöt vegyünk, melyet a hűtőben téve akár egy hétig is eltarthatunk.

Az asztalt datolyát eredeti csomagolásában kb. egy évig, esetleg a csomagoláson feltüntetett lejárati ideig tárolhatjuk, nedvességtől mentes helyen.

datolya
datolya

A datolya igazi hazája Algéria, Marokkó, Tunézia, Egyiptom, Szudán, Szaúd-Arábia, Irán, valamint Irak, mely a mai napig a legnagyobb datolya exportőr.

Az élet fájának, áldott fának is nevezett növény még a Koránban is szerepel. Nem is csoda, hiszen a közel-keleti államokban a datolyapálma majdhogynem az összes szegmense fogyasztásra került. A fa árnyékot biztosított a sivatagban, védelmet nyújtott a széltől, leveleivel fedték a házakat, esetleg éppen használati tárgyakat (kosarakat, kalapokat, szőnyegeket) fontak belőlük.

Ezen kívül természetes módon a fa termése, a datolya volt a legfontosabb, hiszen a gyümölcs tökéletes energiaforrásnak számított, s az egészségre gyakorolt jótékony következménye képpen hamar felfigyeltek, így nem csupán táplálékként szolgált, hanem sok esetben gyógyszerként is fogyasztották.

A datolyát nem csupán nyersen fogyasztották, hanem szárítva is. A szárított gyümölcs remek lehetőséget kínált az utazók részére, mivel kis helyigényű, magas kalóriatartalmú, hosszan elálló étel volt, így kedvelt csemegévé vált. Nyers, valamint szárított változatai beleivódtak a környező államok konyháinak megannyi fogásába.

A datolyapálma eredete nem ismert. Feltételezések szerint i.e. 6000 körül jelenthetett meg a közép-keleti régióban, s mivel ezen a területen terjedt el, vált ismertté, ezen kívül kedveltté, így valószínűleg a gyümölcsfa eredeti bölcsője is itt, a Perzsa-öbölben található.

A megjelenést követő időben, kb. i. ezen. 4000 körül az ott élő népek vándorlásainak hála a növény szép lassan átterjedt Nyugat-Ázsiába, Egyiptomba, Észak-Afrikába, ezen kívül Indiába is. Majd – a régészeti ásatások alkalmával előkerült leletek tanúsága szerint – i.e. 2500 körül elkezdődött a növénnyel kapcsolatos tudatos gazdálkodás, megindult a datolyapálma háziasítása.

A datolya arab közvetítéssel hamar megérkezett az európai földrész déli számára is. Ennek köszönhetően a gyümölcs igen régóta jelen van Spanyolországban, a Riviérán, Dél-Olaszországban, Szicíliában, valamint Görögországban is. Igaz azonban, hogy ezeken a helyeken nem érik meg tökéletesen a gyümölcs, így az európai datolya nem vetekedhet arab rokonaival.

Annak ellenére, hogy Spanyolországban már az időszámításunk előtti időszakban megjelent a datolya, az Újvilágban, Kaliforniában csupán a XIX. század közepe táján kezdték el termeszteni, a jezsuita, valamint ferences szerzetesek által a XVIII. század végén ültetett első datolyafák után.

A datolya – akár csupán a vanília – előállítása sokáig nagyarányú munkaerőt igényelt. A fák ápolásának, továbbá a virágok beporzásának évezredes hagyománya nemzedékről nemzedékre hagyományozódott. A modern technikának köszönhetően mára már ez a teendő sokkal kevesebb egyén munkáját igényli -, valamint sokkal gyorsabban megvalósítható.

Datolyafajták, valamint érési

A datolyapálma gyümölcsei a levelek alatti fürtökben nőnek, érnek. A beporzástól számítva közel 200 napig tartó érésnek egy-két szakaszát elkülönítik, a datolya ezek mindegyikében fogyasztható, igaz, az egyes érési fokokon más, valamint más élvezeti értékkel bír.
Az első ilyen periódus a kimri, mely a kb. egy hónapos gyümölcsre értendő. Ekkor a legnagyobb a sav, valamint víztartalma a gyümölcsnek, azonban még nem jelentek meg benne a cukrok. A következő periódus a khalal, amikor már éretté válik a gyümölcs, színe sárgás, pirosas, jóízű, ehető. Az arab államokban a datolya khalal állapotában a legkelendőbb. Ezt követi a rutab elnevezésű érési szint, ahol a növény cukortartalma már jócskán meghaladja a korábbi stációkban szedett gyümölcsökét, csökken a nedvességtartalma, ezen kívül savassága. Az utolsó periódus a tamr. Ezt a szakaszt csupán a legkedvezőbb éghajlati feltételek mellett élő datolyapálmák esetén érdemes kivárni. Ekkor jelenik meg a mi általunk ismert, továbbá kedvelt datolya, az édes, alacsony víztartalmú, „aszalt” gyümölcs.

A datolyapálmáknál nem csupán a gyümölcsök érési fázisának vannak különböző szakaszai, hanem magából a datolyapálmából is rengeteg változat ismert. Nagyon kedvelt a Barhi elnevezésű iraki fajta, mely termésének kifejezetten kellemes, gazdag íze van. A leggyakrabban exportált fajta a Deglet Noor, mely legfőképpen Tunéziában, valamint Algériában található, s gyakran használják főzéshez. Ismert még a Hayani, mely Egyiptomban terem, de ezt nem exportálják, a líbiai Saidi, esetleg az Európában meghonosodott Sayir nem a legjobb kvalitású, de ezen az éghajlaton ez érzi jól magát.

Az alábbi kiszerelésekben kapható nálunk a datolya:

500g-s
1000g-s (1kg)

és az igen népszerű
10-Kilós

Datolya a konyhában

A szárított datolya fogyasztására rengeteg recept létezik. A datolyát felhasználhatjuk előételek, saláták, szószok, ragukhoz, köretekhez, továbbá desszertek elkészítéséhez is. Nagyon kellemes előétel a datolyával, fügével kínált sajt, de készíthetünk datolyás falatokat is, ahol a gyümölcsöt vékonyra szelt sonkába, szalonnába, esetleg sajtba tekerve kínáljuk. A datolyákat meg is tölthetjük, a hosszúkás mag helyére tehetünk fűszeres sajt-, esetleg zöldségkrémeket.
Az összes olyan ételbe is beletehetjük a datolyát, ahol az eredeti receptben mazsola szerepel.

A kevert salátákban is remekül megállja a helyét a datolya. A balzsamecettel kellemes párost alkotnak, az őszi gyümölcsös, magvas salátáknak kellemes színfoltja lehet egy-két apróbb darabra szelt datolya.

A datolyát köretekhez is ajánljuk: a rizs, ezen kívül a kuszkusz biztos otthona lehet az apróbbra vágott datolyának. Az indiai, keleti konyha édesen, pikánsan fűszeres raguihoz, szószaihoz is hozzáadhatjuk a kimagozott, apróbbra vágott gyümölcsöt.

A desszertek világában a datolyából majdnem bármi lehet, ezzel együtt magas cukortartalmának köszönhetően a datolyával készített sütemények jóval kevesebb cukor hozzáadásával készülnek, így egészségesebbek.
A legegyszerűbb, ha a már ismert módon, a mag helyét töltve kínáljuk a datolyát. A töltelék lehet valamilyen ízesített krém, melynek megfelelő bázisa példának okáért a mascarpone, de az igazán édes szájúak akár marcipánnal, csokoládéval is tölthetik a gyümölcsöket.

Ezen kívül datolyából készíthetünk fagylaltot, szirupot, édes masszát, pudingot, valamint felhasználhatjuk különböző pitékbe, tortakrémekbe, beleszórhatjuk egy-egy kevert tésztás süteménybe, muffin tésztájába, esetleg akár a püspökkenyér gazdag töltelékébe is kerülhet egy kis datolya.

Szárított datolyával ízesíthetünk kenyereket, zsemléket, ezen kívül egyéb pékárukat is. Ha lágyabb textúrára, továbbá kevésbé intenzív édes ízre vágyunk, abban az esetben a szárított datolyát fogyasztás előtt érdemes egy kis időre vízbe áztatni.

Az alábbi kiszerelésekben kapható nálunk a datolya:
500g-s
1000g-s (1kg)

és az igen népszerű
10-Kilós

Íme pár izgalmas recept a datolyához:

Fantasztikus Datolyakenyér recept.

datolya kenyér
datolya kenyér

 

Hozzávalók:

  • 20 dkg friss, kimagozott datolya
  • 1 kávéskanál szódabikarbóna
  • 1 csésze forró víz
  • 3 dkg ízes margarin
  • 18 dkg cukor
  • 1 tojás
  • 25 dkg finomliszt
  • 1 csomag sütőpor
  • 15 dkg kockázott birssajt
  • Kandírozott dinnyehéj vagy mazsola a díszítéshez
  • 10 dkg darált dió

Elkészítés:

  1. Vágd apró kockákra a datolyát, majd szórd meg szódabikarbónával és öntsd le forró vízzel. Fedd le és hagyd hűlni.
  2. Készítsd elő a sütőformát: béleld ki zsírpapírral, hogy ne tapadjon a sütemény.
  3. Keverd habosra a margarint és a cukrot egy tálban, majd adj hozzá egy tojást. Jól keverd össze.
  4. Szitáld bele a finomlisztet és a sütőport a keverékbe, majd add hozzá a hűlt datolyát, a darált diót és a kockázott birssajtot. Alaposan keverd össze.
  5. Öntsd a masszát a előkészített sütőformába, majd helyezd a sütőbe. Süsd lassú tűzön, amíg rugalmas és aranybarna nem lesz (kb. 30-40 perc).
  6. Miután kész, hagyd hűlni, majd borítsd ki a formából és húzd le róla a zsírpapírt.
  7. A díszítéshez készíts egy krémes mázat egy tojásfehérjéből és porcukorból, valamint egy kis citromléből. Öntsd le vele a kenyért és szórd meg kandírozott dinnyehéjjal vagy mazsolával.

Ez a datolyakenyér garantáltan meghökkentő és ízletes finomság lesz, amely mindenkit elbűvöl majd az egyedi ízvilágával!

Datolyás muffin

Datolyás muffin
Datolyás muffin

Hozzávalók:
24 szem aszalt datolya
25 dkg finomliszt
5 tojás
2 dl olaj
20 dkg cukor
1 teáskanál őrölt fahéj
csipet só
1/2 csomag sütőpor

Elkészítés: A lisztet kimérem. Hozzáadom a sütőport, a fahéjat, a cukrot, továbbá a csipetnyi sót. A tojásokat egy másik tálba felütöm, elhabarom. Hozzáöntöm az olajat. A folyadékokat a liszthez öntöm, továbbá egy villával homogén tésztává keverem.
A muffinsütő mélyedéseit papírkapszlikkal bélelem, majd mindegyik aljára 2-2 szem kimagozott datolyát teszek. Erre kanalazom a tésztát. 180 fokon tűpróbáig sütöm.

Az alábbi kiszerelésekben kapható nálunk a datolya:
500g-s
1000g-s (1kg)

és az igen népszerű
10-Kilós

Vélemény, hozzászólás?

0
    0
    Kosár
    Üres a kosaradVissza a boltba