Az egészségügy területén sokak hitét megrendíti a jelenlegi helyzet. Ez nem meglepő, hiszen sokan tapasztalják ellentmondásos élményeiket az orvosi rendelőkben és kórházakban. Bár naponta hallunk az orvostudomány csodálatos eredményeiről, de közben olyan súlyos betegségek, mint a rák, a cukorbetegség vagy a szív- és érrendszeri problémák évről évre egyre több áldozatot követelnek. Gyakran tehetetlenül nézünk végig szeretteink fizikai és szellemi leépülésén, mert úgy tűnik, nincs hatékony megoldás a problémákra. Akár saját magunk is hiába járjuk a doktortól doktorig, nem találva meg a megoldást a szembejövő nehézségekre.
Szendi Gábor, a nyugati típusú táplálkozás és életmód egyik legjelentősebb hazai kritikusa állítja, hogy még akkor is súlyos hibák történnének, ha az egészségügy minden tökéletesen működne. A probléma ugyanis mélyebben gyökerezik, rendszerszintű. A modern orvostudomány szemlélete régóta elavult dogmákon alapszik, amelyektől nem képes szabadulni. Ez nem csupán a szakma belügye, hanem mindannyiunkat érintő komoly kérdés. Az általános elfogadott dogmák mentén születnek olyan döntések, amelyek végül tragikus következményekkel járnak, vagy súlyosan rontják az életminőséget.
Szendi Gábor tudományos kutatásokra alapozva és olvasmányos stílusban tárnak fel a korunk orvostudományának legnagyobb tévedéseit, egészen a gyökereikig ásva. Miért jellemző a vitaminhiány? Miért hagyja figyelmen kívül az orvostudomány az ember evolúciós múltját? Valóban az öregedés velejárója a testi és szellemi hanyatlás? Vajon csak a mindennapos stressz okolható a depresszió terjedéséért? Valóban aggodalomra ad okot a magas koleszterinszint? Mindenképpen szükséges az influenzavakcina? Mit nyerhetünk a rákszűrésekkel?
A “Tévutak az orvoslásban” nem csupán kritika, de megoldásokat is kínál. A szerző szerint a betegségeket leginkább megelőzni lehet, de még ha a baj már bekövetkezett, sem késő: a betegségek valódi okainak feltárása segíthet azok leküzdésében és visszafordításában. Ehhez azonban nem csak gyógyszerekre van szükség, hanem az evolúciósan optimális életmód újraértelmezésére.
SZENDI GÁBOR író és pszichológus, a paleolit táplálkozás magyarországi meghonosítója és elterjesztője, szabadgondolkodó. Véleménye szerint modern világunk fényévekre távolodott attól a létformától, amelyhez évmilliók során alkalmazkodtunk. Bár nagyvárosokban élünk, és szuperintelligens kütyükkel vesszük körül magunkat, testünk és agyunk még mindig egy vadászó-gyűjtögető törzs tagjáé. Ha teljesebb és boldogabb életre vágyunk, először meg kell értenünk, mire is lettünk kitalálva.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.